HamStet Home: Pohádky větrného mlýnu

Pohádky větrného mlýnu

Byl jednou jeden starý větrný mlýn. Už vám ani nevím, jestli stál ve Frieslandu nebo na Amelandu nebo nejspíš v Kinderdijku. Když byl mlýn mladý, nejprve mlel vodu - tedy pracoval jako čerpadlo, aby se mohla vysušit země za hrází a aby tam mohli lidé začít pěstovat trávu a pak obilí, zeleninu a květiny. Po čase už ale větrného mlýnu nebylo zapotřebí, protože hráz a rostliny už dokázaly vodu zadržovat samy.

Tak ho jeho pán trochu upravil a trochu přestavěl a větrný mlýn začal mlít mouku z těch polí, která se kolem něj rozrůstala. Byl docela spokojený a těšilo ho, že je zase užitečný. Jenže za nějakou dobu vymysleli lidé výkonnější zařízení, která mlela víc mouky najednou a ještě k tomu rychleji a jemněji, a mlýn byl zase bez práce.

Ale jeho majitelé ho znova trochu přestavěli a mlýn začal pohánět pilu. To byla dobrá a veselá práce. Jéje, a jak voňavá… Jenže lidé přišli zase na výkonnější způsob práce se dřevem (a taky si stěžovali, že občas je bezvětří a pak je mlýn stejně k ničemu). A celé se to opakovalo. Zmizeli veselí lidé, ani voňavé piliny nepoletovaly vzduchem, a tak i větrný mlýn přestal prozpěvovat.

Zase byl úplně opuštěný. Někde se doslechl (nejspíš mu to našeptal nějaký neposedný vánek), že jsou i mlýny, co melou vítr a dělají z něj elektřinu, která pak rozsvěcuje žárovky a topí v troubě, ohřívá vodu a pohání i vlaky nebo počítače. Zkoušel tedy navrhnout svým majitelům, aby ho přestavěli na takový mlýn, co mele vítr. Jenže těm už se zdál mlýn moc starý, a tak ho nakonec prodali do muzea starých časů, co se mu správně říká skanzen. A tam za ním chodilo lidí, panečku. A ti lidé s sebou měli děti a ty děti si chodily poslouchat, jak starý mlýn pěkně povrzává a jak mu křídla sviští ve větru a zdálo se jim, jako by jim chtěl něco říci. To se mlýnu moc líbilo. Začal dětem pozpěvovat staré příběhy, na které si vzpomínal nebo které někde zaslechl. A děti byly tiše jako pěna, aby něco zajímavého nepřeslechly. Rodiče si to taky moc pochvalovali, protože si mohli v klidu prohlížet muzeum a děti se navíc od starého mlýnu ledacos užitečného dozvěděly. A tak starý mlýn začal nakonec mlít pohádky a co namlel, to vám taky povíme…

Větrný mlýn
Iva, 2002