HamStet Home: Pohádky - Pohádka o Šišimu

Pohádka o Šišimu

Cestujete rádi? A kde už jste vlastně byli? V Řecku nebo na Brdech, v Mladé Vožici anebo ve Španělích, na Kanárských ostrovech nebo na Čertově Mlýně? A už jste někdy byli v Šišimu? Cože, nebyli? Jak, vy vůbec neznáte Šišimu? No, tak to musíme začít úplně od začátku.

Byla jednou jedna vesnička, co se jmenovala Šišimu. Ta vesnička ale byla moc zvláštní. ona totiž ležela na takovém čarovném místě. Hluboko pod ní byl v zemi zakopaný zázračný kámen Splněných přání. Vždycky když si někdo něco přál, tak se to stalo. Ale mělo to jeden háček, nesměli jste si přát nic špatného nebo něco, co by druhým ublížilo. Pokud jste to totiž udělali, kouzlo se obrátilo a buď se stalo to nepěkné vám samotným nebo se stalo něco moc pěkného tomu, komu jste přáli zlé. A tak si na to v Šišimu zvykli a nakonec vůbec přestali mít nepěkná přání. Stejně se jim to nevyplácelo.

A to si představte, že jste si kousek toho dobrého mohli dovézt i domů. V Šišimu totiž vyráběli krásné keramické pufufníky, které měly tu moc, že kousek šišimského dobra dovedly přenést i do ostatního světa. A za čas po nich byla taková poptávka, že šišimští začali vyrábět nepravé nekeramické pufufníky, které si lidi kupovali jako talisman, který jim připomínal, že mají mít jen dobrá přání.

Taky jste mohli v Šišimu koupit písničku složenou pro někoho, koho máte rádi. Nebo si odtamtud přivézt polepšenou maminku, která se ráno nikdy nezlobí a nespěchá, když jdete do školy. Nebo polepšenou holčičku či chlapečka, kteří si nekreslí inkoustovým perem po peřině v posteli. A když to dělají a je z toho průšvih, tak to hned rodičům nebo babičce včas řeknou a vůbec. To víte, že se to všechno brzy po světě rozneslo a lidé tam začali posílat sebe samotné nebo druhé lidi, aby se polepšili. Jistě si umíte představit, že za nějaký čas byla vesnička celá přeplněná a navíc tam občas zkoušel přijít někdo hodně zlý, kdo zkoušel ta přání otočit od dobrého k nedobrému.

A tak Šišimu vesničané nakonec začarovali, aby měli od nechtěných návštěvníků pokoj. A teď tam mohou cestovat jen děti (všechny dny kromě úterý a taky ne o víkendech) a sem tam si mohou vzít s sebou i některé dospěláky (alespoň ve snu). Tak se tam nezapomeňte někdy o prázdninách zastavit…

Iva a Ivča