HamStet Home: Svět kolem nás - Tu památku raději zbouráme!

Tu památku raději zbouráme a postavíme znovu!

Radikální oprava je jako radikální léčba – jde se na to z gruntu a pacient má štěstí, když vydrží. Stará vodárenský věž nad Libní právě takovou radikální léčbu podstupuje. Vydrží? Doufejme.

Jak čas letěl a stavba pokačovala:

Na počátku byla demolice - srpen 2008

Naše „Stará dáma“ dostane novou roli. Místo vody budou uvnitř bydlet lidé - má zde vzniknout mezonetový byt, ve sklepě s bazénem a dalším vybavením.

Což o to, nějaké rekonstrukce už bylo třeba jako soli, věž chátrala a pomalu se rozpadala, naposled si vyhlédli měděné obložení střechy zloději barevných kovů. Takže zaplať pánbu za poněkud výstřední nápad bohatého podnikatele, pokud byl jedinou cestou k záchraně této zajímavé stavby.

Jen ten postup prací zatím připomíná spíš demolici. Začalo se zplanýrováním a „odzeleněním“ zahrady, originální plot a kovaná vrata nahradila plechová stavební ohrada. Pak dělníci snesli část střechy a zbytek vrcholového válce postupně rozebrali. Dnes zde stojí samotná „noha“. Nutno ovšem uznat, že válec byl už před časem při poslední opravě zbaven výzdoby a opatřen jednoduchou hladkou omítkou, nebylo tedy už co zničit.

Kliknutím se náhled zvětší.

Po pár měsících - listopad 2008

Po fázi destrukce a delší době, kdy se nic viditelného na stavbě nedělo, nabírá rekonstrukce na obrátkách. Zbylé tělo věže bylo nahoře zpevněno betonovým věncem a na něj byl umístěn ocelový prstenec – zřejmě základ budoucí nové stavby.

Kliknutím se náhled zvětší.

Únor 2009

Pokrok na stavbě je v průběhu ledna a února 2009 už dobře viditelný. Nejdřív se na připraveném základu objevil nový válcový tubus. Ten původní byl vyzdívaný cihlami do ocelové konstrukce, nový je ze železobetonových prefabrikátů, zřejmě vyrobených na zakázku. A pár týdnů na to se na tubusu objevila i nová střecha, byť zatím bez špičky. Věž pomalu dostává svůj původní tvar…

Kliknutím se náhled zvětší.

Červen roku 2009

Krásně tvarovaná měděná špička, dlouho odpočívající na zemi, se znova vznesla na své původní místo, opatřená novým pláštěm. „Staré dámě“ ten nový klobouk moc sluší…

Kliknutím se náhled zvětší.

Jaro roku 2010

Přešel podzim, přešla zima. A stavba pokračuje, krize-nekrize…

Po období, kdy se většina děje odehrávala ve veliké díře na zahradě, a byla tudíž mimo pohled zvědavého oka, začal výrazný posun vpřed stavbou vysokého jeřábu a následně i lešení. Střecha, která se od původní liší několika okny navíc, byla opatřena měděným pláštěm. Holý betonový válec dostal štukatérskou výzdobu. A po překonání všech protivenství nepříznivé zimy jako koruna na hlavě zazářily pozlacené ozdoby na vrcholku věže.

Kliknutím se náhled zvětší.

Září až listopad 2010

Omlazená věž se vyloupla z lešení jako motýl z kukly. Nejdříve zazářila zlatá špička, pak měděný pokryv střechy. A jak dělníci postupně rozebírali lešení, mohli jsme obdivovat obnovenou výzdobu. První sníh roku 2010 pak věž přivítala už v novém.

Kliknutím se náhled zvětší.
Pokračování příště (podle postupu stavby).
Naše další články na podobné téma - Stará vodárenská věž
Odkazy jinam: „Vodárna v Libni: luxusní rezidence na dálkové ovládání“ - článek v bydleni.idnes.cz s náčrtem budoucího řešení „Pražské vodárenské věže chátrají i kvetou“ - článek v deníku.cz „Radši to postavíme celé znova“ - článek v lidovkách.cz „Věže na okraji zájmu“ - článek v lidovkách.cz Vyjádření Městské části Praha 8 k rekonstrukci
Jirka, 15.8.2008, aktualizace 17.11.2008, 15.6.2009 a 16.4.2010