HamStet Home: Bydlení - Vánoční idyla

Vánoční idyla aneb kdo koho korumpuje

Tak ze všech stran poslouchám, jaký jsem to parazit, já privilegovaný a státem korumpovaný nájemník bytu s regulovaným nájemným. Kroutím se pod bičem sarkastických šlehů sdružení majitelů domů. Hroutím se pod morální silou argumentů makroekonomů. Ale někde hluboko uvnitř hlodá červík pochybností a nenechavých otázek. Korupce, jak známo je věc složitá a nepřehledná. Opravdu jsem jenom já ten zkorumpovaný vydřiduch a majitel domu či bytu má ubohá oběť, nebo je to složitější?! (Pro upřesnění dodávám, že obýváme ve třech lidech 64 m2 panelového sídlištního bytu v Praze včetně balkónu, jednu schránku na dopisy, žádný sklep, komora či garáž.)

Takže mne při té parazitní logice napadá, jestli vlastně majitele domu nekorumpuje každý řádný nájemník pracující za regulovaný plat? Opravy a úpravy v bytě si to totiž většinou dělá na vlastní náklady (např. výměna netěsnících oken, výměna vany a dalšího vybavení koupelny, třicet let nevyměňované podlahové krytiny atp.). Je to všechno podle práva a úředně se to zove „drobné opravy". I když to může dělat pěkných pár desítek tisíc z nájemníkovy kapsy na zhodnocení majetku pronajímatele. Nekorumpuje vlastně i každý lékař, vědec nebo učitel, který si nevydělá ani na obnovu své pracovní síly – tj. jídlo, bydlení, oblečení, doprava do práce a odbornou literaturu, kterou sice k výkonu profese potřebuje, ale z daní si ji odepsat nemůže? (Jen ať si jdou žádat o sociální podporu - dobře jim tak, proč se, blbci jedni, vzdělávali!) Nekorumpuje vlastně soud, který přidělil v restituci dům i velmi vzdáleným příbuzným původních majitelů, kteří na něm nikdy nepostavili, resp. nezaplatili ani cihlu? A co politikové resp. zákony jimi vytvořené, které brání lidem koupit a opravit si na své náklady chátrající bloky obytných domů? (Uměle udržovaný nedostatek se přece spekulantům tolik hodí!) A jak je na tom s korupcí novinář papouškující ve svém listu donekonečna údajné průměrné platy, ale už bez dodatkových statistických parametrů? (On takový učitel humanitní fakulty staroslavné Karlovy University si i v té údajně bohatší Praze obvykle nepřijde na novináři neustále hlásaných 27000 Kč, ale na částku ani ne poloviční. Hrubého. Mj. to znamená, že po deregulaci nezaplatí ani ten navrhovaný několikanásobek současného holého nájemného. Slyšíte dobře - nájemného, ne nákladů za bydlení!)

Možná by stálo za to zvážit, kdo tedy smí požívat toho luxusu a bydlet? Pouze bohatí zahraniční experti, v jejichž existenci (a nekonečnou hloupost i bezednou kapsu majitelé domů věří)? Nebo zda chceme přejít na bezhotovostní výplaty ve formě poukázek na bydlení? (Ostatně, víte, kolik by se tak ušetřilo úřednických míst i zbytečného papírování?) Nebo co takhle vytvořit jednotku normobydlení – 2 m krychlové a dost? Možná se mýlím, třeba se jen někteří majitelé domů zhlédli v líbezné idyle betlémského chléva a chtějí ji nájemníkům dopřát nejen o vánocích?! Jenom poslední pochybnost v mé mysli ještě hlodá: máme u nás dost obyvatelných chlévů? Mostů, pod nimiž lze bydlet po poslední povodni také ubylo. Snad jen o osly a voly není nouze...

Iva