HamStet Home: Na cestách - Španělské ostrovy
…Až na cestě pozná člověk, co je doma…

Španělsko - říjen 2001

Geneze

Protože děti mají nezadatelné právo na odpočinek od rodičů, rozhodli jsme se vyjet na podzimní dovolenou pouze ve dvou. Nakonec, Ivča chodí do školy a škola není holubník. Otázku KAM a s KÝM (tedy s kterou cestovkou) jsme řešili dva dny před plánovaným odjezdem a také jsme zajímavou nabídku bez problému našli.

Podzimní moře

Podzimní pobyty u moře mají jednu velikou výhodu - moře je teplé a vzduch už není přehnaně horký. Také lidí je všude podstatně méně než v plné sezóně. Vřele doporučujeme - když k moři, tak v září (pokud to jde).

Pod vodou

Škoda, že nejsme potápěči. Svět pod vodu je nádherný. Takhle se na něj můžeme dívat přes potápěčské brýle v malé hloubce, nebo z ponorky. Ta druhá možnost, tedy výlet ponorkou, je tamní turistickou atrakcí.

Turistická ponorka je takový podvodní autobus pro zhruba 20 lidí a pohybuje se nějakých 15 až 20 metrů hluboko. Výhled z oken je krásný, takové akvárium naruby. Spousta ryb, velicí rejnoci plavou těsně vedle okna. Zkoušeli jsme fotografovat, bohužel neúspěšně.

S potápěčskými brýlemi jsme si užili i těsně u břehu a kousek od pláže. Drobných, zato nádherně zbarvených rybek plave spousta kolem každého skaliska. I zde jsme se snažili fotografovat jednorázovým "podvodním" fotoaparátem. Výsledk vidíte v galerii.

Hory

Španělsko vnímáme my středozemci jako zemi mořskou (ostatně to moře přece nám suchozemcům chybí nejvíce), ale bylo by neodpustitelné zapomenout na působivé hory roztroušené v nejrůznějších koutech Španělska. A když hory, pak samozřejmě pěšky, protože země, kterou si projdeme na vlastní nohy a puchýře a namožená kolena přece jenom promlouvá i ke krátkodobému turistovi mnohem intenzivněji. A když podzimní počasí dovolí mrakům sestoupit níž a Vy jste s tou horou tak trochu víc sami, dostává i dovolená nový rozměr.

Lidé

Jižní země mají jednu charakteristickou výhodu kultur, kde lidé ještě nepřestali být lidmi (se všemi výhodami a nevýhodami, které to s sebou přináší) a neredukovali se na pouhá poslušná kolečka v anonymním stroji výkonu. A když k tomu vzájemnému vztahu přispějete několika slůvky ve španělštině, rádi Vás překvapí pokusy o Váš jazyk. Škoda, že na sebe nejsme takoví častěji a nejen o dovolené.

Galerie

Kliknutím se náhled zvětší.
Iva a Jirka, podzim 2001