HamStet Home: Pohádky - O čtyřech zakletých žížalách

O čtyřech zakletých žížalách

To vám jednou byly čtyři zakleté žížaly. Tedy ony nebyly ani tak úplně zakleté, jako spíš trochu kouzelné. Uměly se totiž proměňovat v bílé labutě, divoké koně, ale taky třeba v tanečnice a taky ledacos jiného. Jednou jedna z nich (právě proměněná v tanečnici) tancovala jenom tak na louce a tam ji uviděl mladík z nedaleké vsi a hned si řekl: "Taková pěkná a čiperná tanečnice, ta by se mi ale líbila. A taky do hospodářství by se mi hodila, jak hbitě by se asi uměla otáčet kolem plotny a pece a u necek s prádlem, když tady tak krásně a vesele tančí." A hned se jí zeptal, jestli by ho nechtěla. A ona že ano, ale že si ho vezme jenom tehdy, když i její tři sestry si najdou ženichy, že už si to dávno slíbily.

Mladík se zamyslel, ale napadlo mu, že ve vsi by se asi našlo víc takových ženichů jako on, a tak své tanečnici slíbil, že ty další tři ženichy přivede. Ani mu to nedalo tolik práce, jak si myslel. A chystala se svatba. Ženiši požádali své nevěsty, aby upekly svatební koláče, a ony na to kývly (bodejť by ne, když stejně počítaly s tím, že si je jako vždycky vyčarují a kdoví co se smlouvaly, že budou dělat ve volném čase… nejspíš kout pikle na mužské).

Vtom letěl kolem na svém tryskovém sportovním šestiválcovém ultraturbokoberci čaroděj Mordydy (říkali mu tak proto, že za každým druhým slovem dodával mordydy) a ten když viděl, co žížaly kují, řekl: "Mordydy, to tedy ne, takhle švindlovat se tady nebude!" A hned je zaklel, že už nemohly čarovat ani se měnit v bílé koně nebo labutě, ba ani zpátky ve svou žížalí podobu se nemohly vrátit. A tak už zůstaly napořád obyčejnými dívkami a všechno musely dělat docela obyčejně jako ostatní lidé. Ale po čase Mordydyho kouzlo zesláblo. A tak když se ve všech čtyřech rodinách narodily děti, jejich maminky si tak občas po maminkovsku zakouzlily (třeba, aby se všechno včas stihlo a byly pěkné vánoce, nebo aby dětem rychleji uteklo když jsou nemocné… a vůbec, vždyť to nakonec znáte sami). Ale jako všechny maminky si i tyhlety čtyři daly pozor, aby je přitom kouzlení nikdo neviděl. Co kdyby letěl kolem zase nějaký ten Mordydy?!

Iva