HamStet Home: Pohádky - krátké

Tisícero princezen

Jednou na nebi byl nebeský zámek a v něm bydlelo tisíc princezen. Jako jsou hvězdy. Ty princezny vždycky nechodily v ničem jiném, než v modrých šatech a s nimi tam bydlel král Měsíc a královna Slunce. A ty princezny pokaždé, když byla noc s králem Měsícem vystupovali na nebe a královna Slunce zase ve dne vystupovala na nebe. A ty princezny, když v noci vystupovaly na nebe, tak vždycky házely perly a z nich se stávaly hvězdy. A tak to bylo každý den.

Ivuška

Princ a kytička

Byl jednou jeden princ a ten se chtěl oženit, ale nevěděl, jakou nevěstu si má vzít. A jednou, když jel na koni po louce, viděl vedle sebe krásnou kytku, která vedle něj kvetla a byla to Lilie královská. A řekl si: "To je krásná kytka! Tu si vezmu do květináče s sebou." A když se druhý den ráno probudil, tak viděl, že místo kytky u květiny sedí krásná dívka. A ona mu pak řekla, že je princezna, kterou zaklel zlý černokněžník, protože si ho nechtěla vzít. A pak byla velká svatba.

Ivuška

O louži, co chtěla mít ledovou peřinku

Byla jednou jedna louže, která chtěla být taky zamrzlá. Všechny louže kolem ní už byly zamrzlé, jen ona pořád nic. Ale jednou, když byla zima a hrozně mrzlo, spadlo na ní z nebe hodně sněhu a louže zamrzla a dostala ledovou peřinku a spala pod ní až do jara.

Ivuška
Zamrzlá louže