HamStet Home: Svět kolem nás - Musí být každá změna k horšímu?!

Musí být každá změna k horšímu?!

Život je změna praví někteří. Nehybnost je stagnace a smrt. Některé změny člověk uvítá - pod kvalitní střechou se mi například bydlí mnohem lépe než v jeskyni… Pravda konzervativnější typy tvrdí, že každá změna je jen k horšímu. Do letošního ledna se jim bylo možno smát. Po novém roce přišel druhý leden a bylo vymalováno. Ne, nechceme mluvit o sebenesmyslněji koncipovaných reformách. Druhého ledna ráno jsme si jenom - tak jak jsme byli zvyklí, pustili rádio. A tehdy se to stalo!

Posloucháme (nebo poslouchali jsme???) Český Rozhlas 1 - Radiožurnál téměř pravidelně, ve všední dny ráno před rozprchem do zaměstnáni a školy, podobně v podvečer. Pomáhal nám získat rychlý přehled o dění ve světě i doma. Prováděl nás v mírném čtvrthodinovém tempu uspěchaným časem rána a jasným strukturováním svých rubrik nenápadně naznačoval, zda jsme ve skluzu nebo máme dost času. Jako bonus přihazoval novinářskou kamej v podobě kultivovaných ranních poznámek nejčastěji ve formálně dokonalém podání I. Hoffmana (už pro tu krásu jazyka a eleganci myšlenek člověk zůstával otevřený i odlišným myšlenkám a názorům). Ale v letošním lednu se z rádia ozvalo řvavé, bezohledné nestrukturované a jen zdánlivé zbytky kultivovanosti vyšperkované cosi jako 156. odvar z Impulzu, Frekvence I a všech těch dalších rádií, které opravdu nemusíme. (Že frflají straší členové rodiny, by mohlo být pochopitelné, ale že tento styl vadí i 13letému teenanagerovi, je nepováženou.)

Jistě, ne všechno bylo ideální a určitý vývoj byl potřeba, nicméně stagnace by byla určitě lepší než vývoj, který byl "naordinován" novým vedením.

Tahle změna připomíná samoúčelné změny v letech, jejichž letopočty se mi nechce ani připomínat. Je navíc stejně mimoidní, jako snaha zavést letos bílé stromečky a černé vánoční koule. Svátky a ranní rozhlas v sobě nesou tradici - tady platí ono zapomínané heslo "staré dobré".

Asi budeme muset jako koncesionáři dát svému radiožurnálu výpověď. Je nám smutno! I za ty, kdo měli v rozhlase svou práci rádi a jako profesionálové pamatují rozhlas jako svobodomyslné médium a citlivé svědomí této země. Nevíte o nějakém dobrém rádiu pro obyčejné lidi, které by se dalo poslouchat?

Nechceme přeladit!
Iva a Jirka, 15.1.2008